3.Dalga Kahve mi, O Da Ne?

Tek başımıza dışarı çıktığımızda veya arkadaşlarımızda buluşacağımızda, üniversitede vize/final zamanı sabahladığımızda, güzel bir güne başlayacağımızda kahve çoğunluğun tercihi olmuştur. Dünyada sudan sonra en çok tüketilen(bizim için bu tam tersi, utanmasak seruma kahve koyar öyle de tüketiriz) kahve, her haliyle insanların hayatından bir kere de olsa geçmiştir diye düşünüyoruz. Son yıllarda ise kahve kültürünün ülkemizde daha çok geliştiğini görüyor ve bu süreci mutlulukla izliyoruz. Birkaç senedir ise butik kahveciler ve 3.dalga kahveciye gidelim demeler artmaya başladı dikkat ederseniz. Ondan önce kimsenin “hadi ikinci nesil kahve içelim” dediğini duyduğumuzu da sanmıyoruz. 3.nesil kahveden bahsedilmeye başlandığında da tüm cahilliğimizle şunu söylediğimizi hatırlıyorum: “ Bir ve iki olmadan üçüncü nesil ne alaka?”. Peki nedir bu 3.nesil kahve ve 1.-2.nesil kahveye ne oldu? Merak edenler için kahve akımlarını kısaca açıklayalım istiyoruz.

    Kahve içiyorum demek için kahve…

1800’lü yıllarda kahve tüketimi başlamıştı. Kahvenin bulunabilirliğinin artması, çözünebilir kahvenin hayatlarımıza girmesi ve diğer pratik yöntemlerle mutfaklarımızda yerini alması birinci dalga hareketini oluşturmaktaydı. Kahve, endüstriyel üretim nedeniyle düşük kalitede üretiliyordu. Bu sebeple birinci dalga kahvesinin tadı bir çiftlikte yetişmiş bitkiden değil de bir fabrikadan geliyormuş gibi hissettiriyordu. Menşe ülke veya çiftlikten hiç bahsedilmez, kahvenin nasıl işlendiğine dair hiçbir bilgi verilmezdi ve hemen hemen her zaman kahvenin yapımının kolaylığı üzerine büyük bir odaklanma vardı. Süpermarketlerde kolaylıkla bulabildiğimiz bu kahveler yeni akımlara uymaya çalışsa da bizi kandıramazlar!

   Kahve artık daha lüks bir ihtiyaç oluyor…

İkinci dalga kahvenin yükselişini genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde kafe kültüründe devrim yaratan Starbucks ve Caribou Coffee gibi markalara bağlıyoruz. Bu kavurucular ve kafeler, 1900’lerin sonlarında kahvecileri daha geniş deneyimler ile tanıştırarak kahveye yeni bir nefes verdi. Alfred H. Peet, ikinci dalga kahve trendinin en büyük öncülerinden biridir. Kendisine aynı zamanda Amerikalılara kahvenin nasıl içileceğini öğreten Hollandalı da denir.  Peet, çekirdeği kavurma ve gurme becerileri sayesinde kahve dünyasında büyük bir etki bırakmıştır. Onun sayesinde insanlar Arabica ve Robusta kahvesi arasındaki farkı kavramaya başlamıştır. Espresso ve Espresso bazlı içecekler, Cappuccino, Latte, Mocha ve Macchiato gibi içecekler ikinci dalga döneminde tanınmaya başlamış ve Coffee shop’lar insanların sosyalleşmek ve vakit geçirmek için sürekli ziyaret ettikleri mekanlar haline gelmiştir.

  

Kahve sanat içindir…

“Üçüncü kahve dalgası” terimi 1999’da ortaya çıkmış ve hızla büyüyen bir trend haline gelmiştir. Sayıları gün geçtikçe artan tüketici, kahvede acı ve küllü tatlardan daha fazlası olduğunu fark ettikçe kahve Rönesans devrimini yaşamıştır. Artık daha farklı kavurma seviyeleri deneniyor ve kahve çekirdeklerinin kalitesi ön plana çıkıyordu. Değişik aromalı çekirdeklerle farklı tatlara sahip kahveler ön plandaydı. Üçüncü dalga tamamen tüketiciyi özel hissettirmekle ilgilidir. Üçüncü dalga kahve bir deneyim olarak kahveyi bizlere sunmaktadır. Bu deneyim sadece yapılan kahveyi içmekten ibaret değildir. Bu deneyim kahve çekirdeğinin üretildiği çiftlikten fincanımıza kadar olan hikayesinin paylaşılmasıdır. Kahve çekirdeklerinin çiftçi tarafından toplanması, kahvenin kavrulması ve hatta kahve çekirdeğinin ağzımızda bırakacağı aromaya kadar her şey tüketiciyle paylaşılmaktadır. Kahvenin farklı yöntemlerle demlenmesi (Chemex, Moka Pot, Aeropress, Hario V60) içtiğimiz kahveleri adeta bir sanat eserine dönüştürmektedir. 3.dalga kahve akımının, kahve endüstrisinin boyut atlamasını sağladığına, farklı bölgelerden gelen kaliteli kahve çekirdeklerinin artmasına olanak verdiğini ve daha iyi bir hizmet anlayışının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bizlerde izleyici konumundan sıyrılarak, sunulan deneyimin içerisinde aktif bir role bürünüyor; kahvelerimizde farklılık ve yeni tatlar arıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s