NEDEN SATIN ALMAK YERİNE HAYVANLARI EVLAT EDİNMELİYİZ?

Evcil hayvan satan bir mağazaya girdiniz, kafeslerin içlerinde beklemekte olan yavrulara göz gezdirdiniz ve en sevimli olanı belki kendiniz belki de hediye etmek için satın aldınız. Bakımı için biraz bilgi ve gerekli olan eşyaları satın aldıktan sonra artık bir evcil hayvanınız oldu. Çok kolay değil mi? Belki de 1 saat gibi kısa bir zaman içerisinde çok tatlı bir eşyaya sahip oldunuz. Eşya diyoruz çünkü evcil hayvanlara canlı bir varlık değil süs eşyası gözüyle bakılmakta. Belki ölene kadar bakacak belki de herhangi bir bahaneyle sokağa atacaksınız eşyanızı. İşte satın almak bu kadar basit fakat kurtulmakta öyle…

Bu hayvanları satın almak çok kolay gözükse de arkasında kocaman bir süreç var aslında. Evcil hayvan endüstrisi özellikle son yıllarda hızla büyüyen ve kar getiren bir iş alanı olmuş durumda. Çoğumuz mağazalardan kıyafet seçer gibi seçtiğimiz bu hayvanların “raflara” nasıl geldiğini bilmiyoruz, bilenler ise kafalarını başka yöne çeviriyorlar. İnsanlık olarak sınıfta kaldık, çünkü her gün gerçekleşen bu acımasızlığa göz yumuyoruz.

Yavru üreten bu yerlerde hayvanlara meta gözüyle bakılmakta ve hayal edebileceğiniz en kötü şartlarda yaşamaktadırlar. Hayatlarının çoğunu hareket dahi edemeyecekleri kafeslerin içlerinde geçirirler. Bu kafesler genelde üst üste konulur ve üst kafesteki hayvanların atıkları alt kafeslerde birikir. Nazik olmaya çalışmayacağız o yüzden kısaca şöyle diyebiliriz; bu hayvanlar bokun içinde yaşamaktadırlar.

Yetersiz beslenen bu hayvanlar şansları varsa veteriner yüzü görürler. Her yıl milyonlarca hayvan bu tesislerde üretilmektedir. Dişi köpekler hayatlarının sonuna kadar -ki bu ortalama olarak 5 yaştır- sürekli hamile bırakılırlar ve artık üretim yapamaz hale gelince de öldürülürler. Kafeslerde kaldıkları için sosyalleşemeyen hayvanlar da davranış problemleri görülüyor. Satın alındıkları zaman ürünlerinden bekledikleri performansı alamayanlar bu saldırgan davranışlar yüzünden hayvanları atıyorlar. Tüm bunlara ek olarak cins köpek yapmak için genetikleriyle oynanan hayvanlarda ileride sorunlar oluşabiliyor. Örneğin pekinez ırkında ağız-burun yapısının basık olması dolayısıyla dişlerinde, bacak yapısının kısa olması sebebiyle ise kemiklerinde sorunlar olabiliyor.

(Photo by Michelle Riley)

Tesislerde kar getirmeyen hayvanlar kelimenin tam anlamıyla yok ediliyorlar. Daha az maliyetli olduğu için kullanılan bir yol ise gaz ile gelen ölüm. 15-20 dakika bir süre boyunca hayvanlar acı çekerek ölüyorlar. Earthlings adlı belgeselde evcil hayvan endüstrisi ve daha fazlası tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriliyor. 

Bizce kendisine hayvan severim diyen kimse hayvan satın almamalıdır. Eğer alıyorsa da (bir hayvanı bulunduğu yerden onu kurtarmak için satın alması dışında) bunu hayvan sevgisi olarak adlandırmamalıdır.

Hayvan sahiplenmek ise her şeyden önce bir hayat kurtarmak, onlara ikinci bir şans vermek demektir. Sahiplenerek, hayvan üretimine destek vermemiş olursunuz. Onları ailenize alarak korkmuş, gözleri üzgün bakan bu canların mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz. Bizden söylemesi hayatınıza hem neşe katıyorlar ve gerçekten en iyi arkadaşınız oluyorlar.

O yüzden hep dediğimiz gibi SATIN ALMA, SAHİPLEN!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s