Efsane Bir İnceleme: Efsane Beşli

Büyük küçük demeden herkesin severek izlediği animasyon filmlerden biriyle karşınızdayız.

Çocukların inandığı ve tatillerin ruhları olan gardiyanlarımız (Noel baba, Paskalya tavşanı, diş perisi ve sandman) çocukların masum hayallerini korumakla görevlidir. Birgün Pitch Black(bizim dilimizde Öcü olarak nitelendirebileceğimiz) gelip dünyaya kaos yaymak isteyince gardiyanların arasına yeni biri katılır. Bu yaramaz Jack Frost’tan başkası değildir. Gardiyanlar en başta Jack’i istemeseler bile Pitch Black ile savaşlarında olabildiğince yardıma ihtiyaçları olacaktır.

Ülkemizde Efsane Beşli ismiyle vizyona giren, William Joyce’un kitabından uyarlanan bir animasyon filmdir. Seslendirme kadrosu oldukça iyi olan filmin müzikleri de filmin temasıyla uyumludur. Filmi tam bir tatil filmi olarak nitelendirebiliriz. Yılbaşı sabahlarında televizyonda verilen sıcak ve izlemesi keyifli filmlerden birisi. İzlerken yüzünüzde bir gülümseme oluşuyor ister istemez. Karakterlerin yansıtılma biçimleri de bizim ayrı hoşumuza gitti. Yarı sinekkuşu olan diş perisi, Rus bir noel baba ve Avusturalyalı bir tavşanla karşılaşmak güzeldi. Bizce filmin en tatlı karakteri şüphesiz ki Sandman’di . Hiç konuşmayan bu parıltılı karakter (gerçekten parıltılı taneciklerden oluşuyor 😊) çocukların kötü rüya görmesini engelleyen karakter.

Film bütün gardiyanlardan bahsetse de ana karakterimiz Jack Frosttur. Bir bayram ruhuna nasıl dönüştüğünü bilmeyen Jack onu kimsenin tanımamasıyla biraz da yalnız bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bu yalnızlık zaman içinde haylazlığa dönüşüyor. Çocukları ve dünyayı kurtarmaya çalışırken kendi hikayesini de keşfediyor. Jack Frost olarak tanınmaya da bu filmde başladığını görüyoruz.

Biz izlerken kendimizi bir tatil sabahında ve çocukluğumuzda gibi hissettik. İzleyenler varsa nasıl hissetiklerini bizimle paylaşabilir. İzlemeyenleri izlemeye ve sonrasında düşüncelerini bizimle paylaşmaya davet ediyoruz. Şimdiden iyi seyirler 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s