Budapeşte: Bol Yürümeli Bir Gezi Rehberi

Vizesine başvururken kendim dahil 5 kişiyi de tribe soktuğum Macaristan-Budapeşte gezimize hoş geldiniz. Schengen vize başvurusunda ilk ülke olarak Macaristan’a karar vermiştik ki internet ve sosyal medyadan hayırr oraya başvurulmaz, bıktırdılar bizi başlıkları altında toplayabileceğimiz yorumları okuduk. Uçak biletlerini de aldığımız için de (tabi ki en ucuzu aldığımız için iptal hakkımız yoktu) yapabileceğimiz çokta bir şey kalmamıştı, mecbur vizeye başvuracaktık. Rivayetler kısaca şunlardı arkadaşlar: bu ülke uçuşa son 2 gün kala sonucu veriyor, schengen vizem olduğu halde red yedim vs. Üstüne bir de vizeye başvurduğumuz yerin genelde 20 güne sonuç çıkıyor ve bu aralar kolay kolay vize vermiyorlar demesi bizi grupça bir yıkmadı değil. Eh aramızdan iki kişinin pasaportunun kalbimiz kadar temiz olduğu gerçeği de vardı. Tüm bu negatifliğin ardından 5 gün sonra hepimiz vizeleri ALDIK! Birbirimizi depresyona boşuna soktuk yani😅 Neyse konudan sapıyoruz, ne diyorduk? Budapeşte’yi nasıl gezdik, neler yaptık ve deneyimlerimiz size nasıl yardımcı olabilir?

Budapeşte’ye hangi mevsimde gitmeli?

Tabi ki her mevsiminin kendisine göre farklı güzellikleri var. Fakat gezi dönüşü 1 ay hasta yattıktan sonra şunu demeyi kendime borç bilirim: KIŞın dayanıklı bir bağışıklığınız yoksa gitmeyin! Biz gezimizi Şubat ayının başında gerçekleştirdik. Çok ilginç durumlar yaşadık, üzüldük, güldük… Öyle garip bir havası vardı yani bizimde dengemizi bozdu. Eğer soğuk havayı seviyorsanız uçarak gidebilirsiniz (dünyanın en kötü soğuk şakasına imza atmış olabiliriz). Yaz ayları da kış ayları kadar garip ve dengesiz. Bazen o kadar sıcak oluyor ki kar yağarken terliyorsunuz bazen de hava birden serinleyebiliyor. Ama hep dediğimiz gibi bizce gezmenin en güzel/garantici zamanı ilkbahar ve sonbahar. Tabi rotanızı etkinliklere göre ayarlıyorsanız başka. O zaman göz mevsim görmüyor çünkü.

Bizce çok önemli bir detay; Öğrenci kartına indirim yapılıyor mu?

Çoğu Avrupa ülkesi bizim üniversite öğrenci kartlarını kabul etmiyor. Bazen bizden tam para alırlarken sinsice mutlu olduklarına eminiz. Ama bazen de ülkece fakir olduğumuz için bizden tam para almak yerine elinizde ne varsa yeter de diyebiliyorlar(selam olsun sana İtalyan gişeci).  Bazı ülkelerde kendi içlerinde dengesiz olduğu için üniversite kartlarımızın geçerliliği konusunda anlaşmaya varamamışlar sanırım. Çünkü aynı şehirde bazı yerler kartınızı kabul etmezken bazı yerler (mesela Parlamento binası gibi) kartınızı gösterdiğinizde bilet alırken öğrenci indirimi yapıyor. Kendi kendimize yakınmamızdan şu sonuç çıkıyor; Budapeşte’ de bazı yerler öğrenci kartılarımıza indirim yapıyorlar.

Budapeşte Kart almak mantıklı mı?

 Turistlere sunulan bu kart satın alımınıza göre 24, 48, 72, 96 veya 120 saat için geçerli oluyor. Aldığınız kartın saati kadar toplu taşımaya para ödemiyor, 20 müzeye ve Lukács Hamamı’na ücretsiz girebiliyor ve restoranlarda indirim kullanabiliyorsunuz. 24 saatliği 22, 48 saatliği 33 euro (kartların fiyatlarına ve bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz) olan kart bizlere birçok avantaj sağlıyor. Kartı alıp almamak ise tamamen size kalmış. Ama almadan önce hesaplamalar yapmanızı tavsiye ederiz çünkü gezi planınıza göre kartın işlevi de değişiyor. Dememiz o ki daha fazla para ödemeyin. Örneğin biz toplu taşımayı çok kullanmadığımız için Budapeşte kart çok karlı olmuyordu o yüzden almadık. Gireceğiniz müzelerde kartı alıp almamanızda önemli bir etken. Kartı almadan önce mutlaka ücretsiz giriş sağladığı müzeleri kontrol edin deriz.

Havaalanından şehir merkezine nasıl gidebiliriz?

Taksi, uber veya toplu taşıma seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Eğer bizim gibi paradan tasarruf etmek isterseniz izninizle size 100E ve 200E numaralı otobüslerden bahsedeceğiz. 200E normal bilet fiyatı yani 450 HUF(yaklaşık 12 TL) iken 100E otobüsünün ücreti 900 HUF yani 23 TL. 100E direkt şehir merkezine giderken, 200E M3 mavi metro hattına (ineceğiz yerin adı Nagyvárad tér) kadar sizi götürüyor ki buradan şehir merkezine gidebilirsiniz. Metro Ferenciek tere’de durmuyor, ancak Kálvin tér’de inip oradan kısa bir yürüyüş yaparak merkeze gidebilirsiniz. Ulaşımla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Photo by Arvydas Venckus on Unsplash

Şehir merkezine geldik, peki burada ulaşım nasıl?

Aslında şehir merkezine geldikten sonra gerisi kolay çünkü her yer birbirine yakın. Şehre uzak kalan yerlere de ulaşım kolay zaten. Biz merkeze geldikten sonra toplu taşımayı en fazla 2 kere kullanmışızdır. Çünkü gezi politikalarımızdan biri tabana kuvvet olarak ilk sıralarda yer alıyor. Bizce şehir çok büyük olmadığı için yürümek en rahatı. Ama eğer ben ponçik ayaklarımı olduğu büyüklüğünde seviyorum ve ayakkabıma sığsın istiyorum diyorsanız şehrin her yerine ulaşabileceğiniz 4 tane metro hattı mevcut.

  Tek kullanımlık bilet ise 350 HUF

Otel seçilirken nelere dikkat etmeli?

Öncelikle küçük bir bilgi verelim; Budapeşte, Buda ve Peşte olmak üzere ayrılıyor. Bu yüzden otel seçerken dikkatli olmanız lazım. Buda kısmı biraz daha yüksekte kalan kısım. Otelinize giderken tırmanma ihtimaliniz var yani. Peşte tarafından kalmanız ise bizce daha karlı olacaktır. Burası yaşamın ve gece hayatının daha aktif olduğu kısım. Ha biz kafe, restoranlara yakın olmak istiyoruz diyorsanı size bir önerimiz var: 7.bölge de kalmak. Çünkü tüm gece hayatı, yeme-içme vs. her şey burada dönüyor.

Bizim otelimiz Peşte tarafında olan Nova Aparthotel’di(otellerimizi genel olarak booking’den rezerve ediyoruz). Gerçi kiraladık desek daha doğru olur çünkü 2+1 daireydi kaldığımız yer. Fiyat/performans olarak memnun kaldık diyebiliriz ayrıca rotamızdaki çoğu yere de yakındı. Emin olun Szimple Kert’ten çıktıktan sonra otelinize yakın olmayı dileyeceksiniz.

Geldik iyi de, nereleri gezeceğiz?

Gezilecek yerleri Buda ve Peşte olarak ayırmanız daha iyi. Ama yok efendim ben kafama göre gezeceğim derseniz pin pon topu gibi bir oraya bir şuraya hareket ederek gezersiniz bizden söylemesi. Buda’yı önce gezmeniz konusunda şiddetle ısrar ediyoruz (saçmalamayın şiddet derken tatlı ısrarlardan bahsediyoruz sjhf). Yoksa bizim gibi pert olabilirsiniz. Bizim de planımız ilk olarak Buda tarafı ile başlamakken sonumuz Peşte oldu(burada geri kalan dörtlüyü suçlamaktan hiç çekinmem). Buda’da gezeceğiniz yerler biraz yokuş/bayır çıkmayı gerektiriyor. Yukarı finükelerle çıkabilirsiniz tabi. Fakat çıkış 1100 HUF, çıkış-iniş 1700 HUF olduğu için (sadece spor amaçlı) biz yukarı doğru sürünmeyi tercih ettik. Şaka yapmıyorum bazılarımız gerçekten süründü, bazılarımız diğerlerini yol boyunca yukarı sürükledi. Çünkü zekilik yapıp önceki 2 gün ölümüne Peşte tarafında gezdiğimiz için baya yorgunduk. Bu sebeple bazılarımız geride kaldı bazılarımız ise zirveyi görebildi, öyle film havasında macera dolu bir geziydi anlayacağınız. O yüzden yolumuzu Buda’ya çeviriyoruz ve ilk durağımıza uğruyoruz.

 • Chain Bridge (Szechenyi Lanchid): Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan Chain Bridge şehrin en önemli ve en turistik yapılarından biri. Yapımı 1849’da biten köprü 2.Dünya Savaşı sonrası geri çekilen Alman birlikleri tarafından tahrip edilmiş. Neredeyse tamamı yıkılan köprünün sadece sütunları sağlam kalmış ve 1947 yılında yeniden inşa edilmeye başlanmış ve günümüzdeki halini almış. Köprüyü yürüyerek geçmenizi ve bir süre Tuna nehrini izleyerek şehrin keyfini çıkarmanızı öneririz. Fotoğrafınızı da çekildikten sonra da artık Buda kısmını keşfetmeye hazırız.
 • Budin Kalesi ve Etrafında Birkaç Yer: 1265 yılında inşa edilen Buda kalesi ilk inşa edildiğinde böyle değilmiş. 1749-1769 yılında Barok tarzını yansıtacak şekilde yeniden inşa edilmiş. Hatta Osmanlı bir dönem Buda’yı işgal etmiş. Tarih boyunca yıkılmış, yakılmış ve yeniden inşa edilmiş bırası. Şu an ise Buda Kalesi birçok müzeyi barındıran kompleks bir yapı. Yani burasını düşününce aklınıza sadece kale gelmesin, burayı daha çok küçük bir kasaba veya mahalle olarak düşünebilirsiniz. İçerisinde kafe, kilise ve müze gibi birçok yapıyı barındırmakta. Yani sadece kaleyi görmekle bitmiyor iş.

Buda kalesi çevresinde en önemli yerlerden biri zamanında kraliyetin yaşadığı eski saray.

 • Budapeşte Tarih Müzesi; Buda ve Peşte’nin tarihini merak ediyorsanız burası tam size göre bir müze. İçerisinde birçok sergi barındıran müzede dönemin insanlarının kullandıkları eşyalar, yaşamları vs. birçok bilgi bulabilirsiniz.
 • Macaristan Ulusal Galerisi; Macar ve birçok farklı ulustan sanatçıların eserlerini barındıran bir müze. Müzenin giriş ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.
Photo by Nora on Pexels.com
 • Fisherman’s Bastion; Balıkçı Tabyası olarak da bilinen Fisherman’s Bastion’da Peşte tarafını yukarıdan izleyebilir ve bu harika manzarayı kullanarak mükemmel fotoğraflar çekinebilirsiniz. Giriş ücretsiz, fakat bir üst katına çıkmak isterseniz 1000 HUF gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Biz yukarı çıkmadık, açıkçası pek de bir fark yok çünkü manzara aynı manzara. Gittiğiniz zaman görüp karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Peki, buraya nasıl gidebiliriz? Yazının başında da söylediğimiz gibi finükeleri kullanarak yukarı çıkabilirsiniz. Ya da yokuş yukarı allah ne verdiyse deyip çıkabilirsiniz. Aslında çok bir tırmanma mesafesi yok o yüzden yorgun değilseniz, tabana kuvvet yardırabilirsiniz.
Poz vermeye çalışan bir gariban
 • Matthias Church: Parlementoda çalışan rehberden çalıntı yapıyorum hemen: “Matthias halkın kralıdır”. Balıkçı tabyasının hemen yanı, Starbucks’ın arkasında yer alıyor kilise. Evet, Starbucks üşenmemiş buraya da şube açmış. Ama o soğukta sığınacak bir yer olarak çok iyi iş görüyor. Kiliseye gelecek olursak girişi 1800 HUF, bizce içerisini gezmeden geçmeyin. Çok güzel gotik bir kilise ve içeride birçok kısmı gezilebiliyor.
 • Hospital in the Rock: 10 km uzunluğunda tünelleri olan kocaman bir mağara. Nükleer sığınak olarak inşa edilen bu yapı şu an müze olarak kullanılmakta. Girişi 4000 HUF. Ve hayır öğrenci kartı kabul etmiyorlar L
 • Gellert Hamamı:  Budapeşte hamamları ile ünlü bir şehir. Otelin bir parçası olan hamam aynı zamanda içerisinde yüzme havuzu da bulundurmaktadır.

Buda kısmını talan ettiğimize göre içimiz rahat bir şekilde Peşte tarafına geçiyoruz. Burada gideceğimiz ilk yer ise Varosliget yani şehir parkı.

 • Varosliget: Eğer güzel bir havada gittiyseniz, bir köşeye bayılarak dinlenebileceğiniz bu park bizim park anlayışımızdan fazlasını barındırıyor. Park içerisinde Szechenyi Termal Hamamını, Macaristan Tarım Müzesini ve aşağıda bahsedeceğimiz birçok turistik yere sahip. Ayrıca kışın gittiyseniz kocaman bir buz pateni pisti göreceksiniz. Neden bilmiyoruz o anın manzarasını, paten kayan insanları büyüleyici bulduk. Belki durup biraz izlemek istersiniz.
 • Kahramanlar Meydanı: Diğer bir adıyla Hösök Tere parkın girişinde olan, kaçırmanızın imkansız olduğu bir meydan. Macaristan’ın geçmişinde önemli yere sahip olan kişilerin anıt heykellerini barındıran meydana biz göz gezdirebilirsiniz. Meydandan etrafa bakarken göreceğiniz yerlerden birisi ise mimarisiyle dikkatinizi çekecek olan Museum of Fine Arts’dır. Müzeye girmediğimiz için hakkında bir şeyler sallamak istemiyoruz 🙃
Macaristan'ın Gizli Kalesi Vajdahunyad | Seturday
 • Macaristan Tarım Müzesi: Müzeye girmediğimiz için çok fazla bir bilgi veremeyeceğiz o yüzden size hemen orda bulunan Vajdahunyad kalesinden bahsedeceğiz. Daha doğrusu şato… Gördüğümüz en romantik şatolardan birisi olan Vajdahunyad, görünümüne daha da güzellik katan bir gölün yanında bulunuyor. Kışın donan göl ise buz pistine dönüşüyor. Artık her mevsim ne kadar harika fotoğraflar çekebilirsiniz siz düşünün.
 • Szechenyi Termal Hamamı: Gellert hamamı Buda tarafının popüler mekanıysa burası da Peşte tarafının en ünlü hamamı diyebiliriz. Gellert gibi kompleks bir yapı olan Szechenyi hamamını kullanmak istemez iseniz ziyaretçi olarak gezebiliyorsunuz. Ama aklınıza ay sıcak suya gireyim rahatlayıp kafa dinleyeyim gibi bir düşünce gelmesin. Çünkü daha çok havuz partisi modunda takılan insanların olduğu bir yer.
 • Aziz Stefan Bazilikası: Şehir merkezinde olan bu yapıya yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hemen söyleyelim, giriş ücretsiz. Sadece kilisenin gözlem alanına gitmek isterseniz ücret ödüyorsunuz. Macaristan’ın ilk kralı Stefan’a adanan kilise mimarisiyle de öne çıkan bir yapı.
 • 7.bölge: Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere burası Peşte’nin en popüler ve en hareketli bölgesi. Gece hayatı istiyorsanız buraya geliyorsunuz. Sokak yemekleri istiyorsanız koşarak buraya geliyorsunuz, yeme-içme kısmında bahsedeceğimiz harika sokak yemekleri yapan bir sokak bulunuyor çünkü.
 • Macaristan Parlamento Binası: Gotik bir tarzda inşa edilmiş bina, aynı zamanda dünyanın en büyük 3.parlamento binası olarak geçiyor. Meclisin toplanmadığı ya da çokta önemli olayların olmadığı günler burayı turla gezebiliyorsunuz. İngilizce tur yapılıyor fakat her turun saati var o yüzden önceden bilgi almanız yararlı olacaktır. Burada öğrenci kartları geçiyor (3500 HUF ödeyeceksiniz bu durumda), yani yaşasın indirim. Fiyatlara buradan bakabilirsiniz. Turu veren rehberler aşırı eğlenceli ve ülke tarihiyle de ilgili bilgi alabiliyorsunuz. Parlamento binasının tamamını görmek ve önünde fotoğraf çekilebilmek ise biraz meşakkatli. Unutmayın Buda tarafında olduğunuz zaman binanın tamamını görebilirsiniz ve fotoğraf çekebilirsiniz. Ya da benim yaptığım gibi yanınızdakiler biraz yerde sürünmeyi göze alıp fotoğrafınızı çekebilirler😅
 • Tuna kıyısındaki ayakkabılar (Shoes on the Danube Bank): Parlamento binasından çıktıktan sonra sahil kenarında yürürken gözünüze ayakkabılardan oluşan bir anıt çarpacaktır. Binlerce Yahudi’nin nehrin kenarında öldürülmesini temsil eden bu anıt yapılmıştır. Ayakkabılar ölen insanların gerçek ayakkabılarının boyutlarına göre yapılmışlardır. Biraz hüzünlü bir manzaraya baksanız da giden herkesin görmesini gerektiğini düşünüyoruz.
 • House of Terror: Andrássy út caddesinde bulunan müze, tüm dünya tarihinin karanlık sayfalarından birinin izlerini barındırıyor. Nazi ve komünist rejim zamanı bu binada sorguya alınan, işkence gören, hapsedilen ve öldürülen insanlar için bir anıt müze burası. O döneme ilginiz varsa kesinlikle içeri girmelisiniz.
 • Andrássy út: Bizim için yürümesi güzel parası olanlar için ise daha güzel olan bu sokak şehrin en popüler caddelerinden. Birçok ünlü markanın mağazasını burada bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s